Vishay/Dale RWR89N1040BSB12
RWR89N1040BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1040BSB12
Brief Description
RES 104 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1040BSB12.pdf
Availability of RWR89N1040BSB12
QUANTITY
RWR89N1040BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1040BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1040BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1040BSB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1040BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1040BSB12 Details Description
Related parts for RWR89N1040BSB12
PROBE POINT FLAT BRCHWD 7" 100PK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIT MINI HEAT GUN 120V 300 DEG F datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 4SIP datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
RES 330K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf