Vishay/Dale RWR89N1130FRB12
RWR89N1130FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1130FRB12
Brief Description
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1130FRB12.pdf
Availability of RWR89N1130FRB12
QUANTITY
RWR89N1130FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1130FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1130FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1130FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1130FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1130FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1130FRB12
CABLE D-SUB - HMM09H/AE09G/X datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 3A 150 MOHM TH datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3/32" 5.9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 312.3 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LED SLIM 3000K 2180LM BACK WIRE datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf