Vishay/Dale RWR89N1211DRRSL
RWR89N1211DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1211DRRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1211DRRSL.pdf
Availability of RWR89N1211DRRSL
QUANTITY
RWR89N1211DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1211DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1211DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1211DRRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1211DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1211DRRSL Details Description
Related parts for RWR89N1211DRRSL
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC XLATOR DUAL TTL-PECL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUGE datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 7A TO277A datasheet.pdf