Vishay/Dale RWR89N1270BSBSL
RWR89N1270BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1270BSBSL
Brief Description
RES 127 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1270BSBSL.pdf
Availability of RWR89N1270BSBSL
QUANTITY
RWR89N1270BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1270BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1270BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1270BSBSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1270BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1270BSBSL Details Description
Related parts for RWR89N1270BSBSL
IC MCU 8BIT 1.75KB EPROM 8CDIP datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 128 I/O 256FBGA datasheet.pdf
OPEN TYPE TAP SWITCH SHORTING datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V datasheet.pdf