Vishay/Dale RWR89N1371FRRSL
RWR89N1371FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1371FRRSL
Brief Description
RES 1.37K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1371FRRSL.pdf
Availability of RWR89N1371FRRSL
QUANTITY
RWR89N1371FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1371FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1371FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1371FRRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1371FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1371FRRSL Details Description
Related parts for RWR89N1371FRRSL
Crystal 4.0960MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.05A 115 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC PWR MGMT 8 LDO 48VQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf