Vishay/Dale RWR89N15R0FSRSL
RWR89N15R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N15R0FSRSL
Brief Description
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N15R0FSRSL.pdf
Availability of RWR89N15R0FSRSL
QUANTITY
RWR89N15R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N15R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N15R0FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N15R0FSRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N15R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N15R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N15R0FSRSL
IC DIG FILTR FOR PCM1704 28-SSOP datasheet.pdf
CABLE MICRO USB B TO STD A 2.0M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 139 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GSS SAFETY LIMIT SW 2NC DIRECT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 95MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
LOOP CALIBRATOR datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf