Vishay/Dale RWR89N1690FSRSL
RWR89N1690FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1690FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1690FSRSL.pdf
Availability of RWR89N1690FSRSL
QUANTITY
RWR89N1690FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1690FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1690FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1690FSRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1690FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1690FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N1690FSRSL
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-BGA datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CORD 18AWG 2COND PLG-RCPT 3.3' datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 60W 24V DUAL 15A datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
FEP HI VOLT #26 20KV 500 FT BR datasheet.pdf
220000UF 15V 64X117 85C ST datasheet.pdf