Vishay/Dale RWR89N16R9FRRSL
RWR89N16R9FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N16R9FRRSL
Brief Description
RES 16.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N16R9FRRSL.pdf
Availability of RWR89N16R9FRRSL
QUANTITY
RWR89N16R9FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N16R9FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N16R9FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N16R9FRRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N16R9FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N16R9FRRSL Details Description
Related parts for RWR89N16R9FRRSL
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
FUSE MOD 450A 700V STUD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2V SSOT24-4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT5.00/24/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf