Vishay/Dale RWR89N1780FSBSL
RWR89N1780FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1780FSBSL
Brief Description
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1780FSBSL.pdf
Availability of RWR89N1780FSBSL
QUANTITY
RWR89N1780FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1780FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1780FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1780FSBSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1780FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1780FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N1780FSBSL
OSC XO 29.4912MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 42SDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
HAN TC350 MALE CONTACT 70MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf