Vishay/Dale RWR89N1781FSS70
RWR89N1781FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1781FSS70
Brief Description
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1781FSS70.pdf
Availability of RWR89N1781FSS70
QUANTITY
RWR89N1781FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1781FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N1781FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1781FSS70
Related LinksRWR89N1, RWR89N1781FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1781FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N1781FSS70
IC SW M0-5 SGL 27A ANLG PWRSSO12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25POS DSUB PLUG-OPEN 1M datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 270MA 1.35 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf