Vishay/Dale RWR89N18R2FMB12
RWR89N18R2FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N18R2FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N18R2FMB12.pdf
Availability of RWR89N18R2FMB12
QUANTITY
RWR89N18R2FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N18R2FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N18R2FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N18R2FMB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N18R2FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N18R2FMB12 Details Description
Related parts for RWR89N18R2FMB12
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HDO4000 ITALIAN PANEL OVERLAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf