Vishay/Dale RWR89N2001FSRSL
RWR89N2001FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2001FSRSL
Brief Description
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2001FSRSL.pdf
Availability of RWR89N2001FSRSL
QUANTITY
RWR89N2001FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2001FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2001FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2001FSRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2001FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2001FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N2001FSRSL
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LX 15.00/02/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf