Vishay/Dale RWR89N20R0FSB12
RWR89N20R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N20R0FSB12
Brief Description
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N20R0FSB12.pdf
Availability of RWR89N20R0FSB12
QUANTITY
RWR89N20R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N20R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N20R0FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N20R0FSB12
Related LinksRWR89N2, RWR89N20R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N20R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR89N20R0FSB12
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A LFLAT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
SGE-225-4-0800L 05000M SFTY EDGE datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 275mA 8-SO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
18000UF 35V 35X40 datasheet.pdf