Vishay/Dale RWR89N20R5FRS70
RWR89N20R5FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N20R5FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N20R5FRS70.pdf
Availability of RWR89N20R5FRS70
QUANTITY
RWR89N20R5FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N20R5FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N20R5FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N20R5FRS70
Related LinksRWR89N2, RWR89N20R5FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N20R5FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N20R5FRS70
CONN HEADER 11POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC40H/AE40M/AKC40H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL LOCATOR MINI SIZE 22 datasheet.pdf
IC TRANS LDMOS 135W SOT502A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 12.3520MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
2 ADC, 8 DAC, 96 kHz, 24-Bit Codec IC datasheet.pdf