Vishay/Dale RWR89N2200FRRSL
RWR89N2200FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2200FRRSL
Brief Description
RES 220 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2200FRRSL.pdf
Availability of RWR89N2200FRRSL
QUANTITY
RWR89N2200FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2200FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2200FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2200FRRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2200FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2200FRRSL Details Description
Related parts for RWR89N2200FRRSL
RES ARRAY 7 RES 39 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 12.57MM datasheet.pdf
RES 34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOARD SBC BL2030 W/BTM MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 250V TIN 4.0A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf