Vishay/Dale RWR89N2260FRS70
RWR89N2260FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2260FRS70
Brief Description
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2260FRS70.pdf
Availability of RWR89N2260FRS70
QUANTITY
RWR89N2260FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2260FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N2260FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2260FRS70
Related LinksRWR89N2, RWR89N2260FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2260FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N2260FRS70
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC CLOCK CTRL HUB P4 48SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 9NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT TIN 2MM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 20 PO datasheet.pdf
DEVICE MARKERS LM MT 300 25 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf