Vishay/Dale RWR89N22R1FMB12
RWR89N22R1FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N22R1FMB12
Brief Description
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N22R1FMB12.pdf
Availability of RWR89N22R1FMB12
QUANTITY
RWR89N22R1FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N22R1FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N22R1FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N22R1FMB12
Related LinksRWR89N2, RWR89N22R1FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N22R1FMB12 Details Description
Related parts for RWR89N22R1FMB12
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 2.5MH 10A datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 135MHZ 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
762 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
FUSE 63AMP 690V GG SIZE 00 datasheet.pdf