Vishay/Dale RWR89N24R9FSBSL
RWR89N24R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N24R9FSBSL
Brief Description
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N24R9FSBSL.pdf
Availability of RWR89N24R9FSBSL
QUANTITY
RWR89N24R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N24R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N24R9FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N24R9FSBSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N24R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N24R9FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N24R9FSBSL
TRANS NPN 400V 7A TO-220F datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 9.99"L X 2.25"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT DL TIN datasheet.pdf
TBF 6C 4#16 2#12 PIN/SKT RCPT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.33" datasheet.pdf
IND PRESSURE TRANSMITTER 750 PSI datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf