Vishay/Dale RWR89N25R5FRRSL
RWR89N25R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N25R5FRRSL
Brief Description
RES 25.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N25R5FRRSL.pdf
Availability of RWR89N25R5FRRSL
QUANTITY
RWR89N25R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N25R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N25R5FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N25R5FRRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N25R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N25R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR89N25R5FRRSL
LED ARRAY WHITE 1.25 X 1.05" SMD datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 12V datasheet.pdf
IC TXRX CAN 5V HS 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 9CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
33UF 450V 18X25 datasheet.pdf