Vishay/Dale RWR89N25R5FRS70
RWR89N25R5FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N25R5FRS70
Brief Description
RES 25.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N25R5FRS70.pdf
Availability of RWR89N25R5FRS70
QUANTITY
RWR89N25R5FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N25R5FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N25R5FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N25R5FRS70
Related LinksRWR89N2, RWR89N25R5FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N25R5FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N25R5FRS70
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLK 1000' datasheet.pdf
BRACKET 1.64" X 1.12" datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf