Vishay/Dale RWR89N25R5FRS73
RWR89N25R5FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N25R5FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N25R5FRS73.pdf
Availability of RWR89N25R5FRS73
QUANTITY
RWR89N25R5FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N25R5FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N25R5FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N25R5FRS73
Related LinksRWR89N2, RWR89N25R5FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N25R5FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N25R5FRS73
IDC CABLE - MSC50K/MC50G/MCE50K datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 800MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf