Vishay/Dale RWR89N28R7FRS73
RWR89N28R7FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N28R7FRS73
Brief Description
RES 28.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N28R7FRS73.pdf
Availability of RWR89N28R7FRS73
QUANTITY
RWR89N28R7FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N28R7FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N28R7FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N28R7FRS73
Related LinksRWR89N2, RWR89N28R7FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N28R7FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N28R7FRS73
CONN CARDEDGE 44POS .156 GREEN datasheet.pdf
ATTACH TAPE ACRYLIC 1/2"X5YD datasheet.pdf
MOSFET N-CH PNP 20V PS-8 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 90NS 68PGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf