Vishay/Dale RWR89N2R00FRBSL
RWR89N2R00FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R00FRBSL
Brief Description
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R00FRBSL.pdf
Availability of RWR89N2R00FRBSL
QUANTITY
RWR89N2R00FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R00FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R00FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R00FRBSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R00FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R00FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N2R00FRBSL
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
PINBCT 32COMB 32.2AUSEL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
17.78MM X 22.86MM 1=25/PK datasheet.pdf