Vishay/Dale RWR89N2R37FRBSL
RWR89N2R37FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R37FRBSL
Brief Description
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R37FRBSL.pdf
Availability of RWR89N2R37FRBSL
QUANTITY
RWR89N2R37FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R37FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R37FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R37FRBSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R37FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R37FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N2R37FRBSL
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
BINDING POST 4MM 10PC RED datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
VHDCI STACKED RCPT W/CVR 136CKT datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 18SIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 2312 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf