Vishay/Dale RWR89N2R49FRRSL
RWR89N2R49FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R49FRRSL
Brief Description
RES 2.49 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R49FRRSL.pdf
Availability of RWR89N2R49FRRSL
QUANTITY
RWR89N2R49FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R49FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R49FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R49FRRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R49FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R49FRRSL Details Description
Related parts for RWR89N2R49FRRSL
MODEM SOCKET CDMA 800/1900 5V datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
PMI CAP GRN STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf