Vishay/Dale RWR89N2R49FSRSL
RWR89N2R49FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R49FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R49FSRSL.pdf
Availability of RWR89N2R49FSRSL
QUANTITY
RWR89N2R49FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R49FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R49FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R49FSRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R49FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R49FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N2R49FSRSL
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT BUSHING MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2020 datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO-M.TOOLING KIT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf