Vishay/Dale RWR89N2R74FRS73
RWR89N2R74FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R74FRS73
Brief Description
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R74FRS73.pdf
Availability of RWR89N2R74FRS73
QUANTITY
RWR89N2R74FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R74FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R74FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R74FRS73
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R74FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R74FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N2R74FRS73
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 VIOLET W/BOOT 2' datasheet.pdf
OSC XO 166.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf