Vishay/Dale RWR89N2R74FSBSL
RWR89N2R74FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R74FSBSL
Brief Description
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R74FSBSL.pdf
Availability of RWR89N2R74FSBSL
QUANTITY
RWR89N2R74FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R74FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R74FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R74FSBSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R74FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R74FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N2R74FSBSL
IC VIDEO AMP DIFF IN/OUT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTO INTERRUPTER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 87MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
8.3MM X 25MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf