Vishay/Dale RWR89N2R80FSRSL
RWR89N2R80FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R80FSRSL
Brief Description
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R80FSRSL.pdf
Availability of RWR89N2R80FSRSL
QUANTITY
RWR89N2R80FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R80FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R80FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R80FSRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R80FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R80FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N2R80FSRSL
BUZZ MAGNET 3V CIRC 12MM RADIAL datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 50A SMPD datasheet.pdf
DSUB SV FE TSDP ANG-2.84 50P PL3 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf