Vishay/Dale RWR89N3240FSRSL
RWR89N3240FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3240FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3240FSRSL.pdf
Availability of RWR89N3240FSRSL
QUANTITY
RWR89N3240FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3240FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N3240FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3240FSRSL
Related LinksRWR89N3, RWR89N3240FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3240FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N3240FSRSL
INSERT FEMALE 108POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO220AA datasheet.pdf
HDM SMPO074F130O LM datasheet.pdf
IC REG LDO 1A ADJ 8TDFN datasheet.pdf
LED XLAMP PC AMBER 1616 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf