Vishay/Dale RWR89N3320FSS70
RWR89N3320FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3320FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3320FSS70.pdf
Availability of RWR89N3320FSS70
QUANTITY
RWR89N3320FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3320FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N3320FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3320FSS70
Related LinksRWR89N3, RWR89N3320FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3320FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N3320FSS70
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 13POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf