Vishay/Dale RWR89N33R2FSB12
RWR89N33R2FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N33R2FSB12
Brief Description
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N33R2FSB12.pdf
Availability of RWR89N33R2FSB12
QUANTITY
RWR89N33R2FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N33R2FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N33R2FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N33R2FSB12
Related LinksRWR89N3, RWR89N33R2FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N33R2FSB12 Details Description
Related parts for RWR89N33R2FSB12
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf