Vishay/Dale RWR89N3920FRS70
RWR89N3920FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3920FRS70
Brief Description
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3920FRS70.pdf
Availability of RWR89N3920FRS70
QUANTITY
RWR89N3920FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3920FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N3920FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3920FRS70
Related LinksRWR89N3, RWR89N3920FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3920FRS70 Details Description
Related parts for RWR89N3920FRS70
Connector Receptacle 1 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
OSC XO 24.671MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
4065-100 C/O PLUNGER datasheet.pdf
032EUROTYPEBPINBDLKASSY datasheet.pdf
CONN RF COAXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP THT datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf