Vishay/Dale RWR89N3R01FMB12
RWR89N3R01FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3R01FMB12
Brief Description
RES 3.01 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3R01FMB12.pdf
Availability of RWR89N3R01FMB12
QUANTITY
RWR89N3R01FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3R01FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N3R01FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3R01FMB12
Related LinksRWR89N3, RWR89N3R01FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3R01FMB12 Details Description
Related parts for RWR89N3R01FMB12
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.24VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PRESET BCD UP/DN CONV 16TSSOP datasheet.pdf
CABLE 2POS STR FMALE-R/A MALE 4M datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf