Vishay/Dale RWR89N3R40FSRSL
RWR89N3R40FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N3R40FSRSL
Brief Description
RES 3.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N3R40FSRSL.pdf
Availability of RWR89N3R40FSRSL
QUANTITY
RWR89N3R40FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N3R40FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N3R40FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N3R40FSRSL
Related LinksRWR89N3, RWR89N3R40FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N3R40FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N3R40FSRSL
IDC CABLE-ASC50G/ AE50G / ASC50G datasheet.pdf
CER RESONATOR 16.00MHZ SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.8VC SOT23 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.6A 6MICROFET datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf