Vishay/Dale RWR89N4000BRB12
RWR89N4000BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N4000BRB12
Brief Description
RES 400 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N4000BRB12.pdf
Availability of RWR89N4000BRB12
QUANTITY
RWR89N4000BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N4000BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N4000BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N4000BRB12
Related LinksRWR89N4, RWR89N4000BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N4000BRB12 Details Description
Related parts for RWR89N4000BRB12
IC SUPERVISOR PB RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 24SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf