Vishay/Dale RWR89N47R0DSBSL
RWR89N47R0DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N47R0DSBSL
Brief Description
RES 47 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N47R0DSBSL.pdf
Availability of RWR89N47R0DSBSL
QUANTITY
RWR89N47R0DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N47R0DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N47R0DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N47R0DSBSL
Related LinksRWR89N4, RWR89N47R0DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N47R0DSBSL Details Description
Related parts for RWR89N47R0DSBSL
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4 SIMRLR70507528 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 83MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf