Vishay/Dale RWR89N4R02BSS73
RWR89N4R02BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N4R02BSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N4R02BSS73.pdf
Availability of RWR89N4R02BSS73
QUANTITY
RWR89N4R02BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N4R02BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N4R02BSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N4R02BSS73
Related LinksRWR89N4, RWR89N4R02BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N4R02BSS73 Details Description
Related parts for RWR89N4R02BSS73
KIT HEAD BOARD FOR MT9V125 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC P600 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 500MA 400 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN DSUB HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAB, PLAIN, 187 MAG-MATE SLIM datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf