Vishay/Dale RWR89N54R9DRB12
RWR89N54R9DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N54R9DRB12
Brief Description
RES 54.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N54R9DRB12.pdf
Availability of RWR89N54R9DRB12
QUANTITY
RWR89N54R9DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N54R9DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N54R9DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N54R9DRB12
Related LinksRWR89N5, RWR89N54R9DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N54R9DRB12 Details Description
Related parts for RWR89N54R9DRB12
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf