Vishay/Dale RWR89N5620FSRSL
RWR89N5620FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N5620FSRSL
Brief Description
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N5620FSRSL.pdf
Availability of RWR89N5620FSRSL
QUANTITY
RWR89N5620FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N5620FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N5620FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N5620FSRSL
Related LinksRWR89N5, RWR89N5620FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N5620FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N5620FSRSL
MOSFET 2N-CH 50V 0.1A MINI-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 200W datasheet.pdf