Vishay/Dale RWR89N5620FSS70
RWR89N5620FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N5620FSS70
Brief Description
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N5620FSS70.pdf
Availability of RWR89N5620FSS70
QUANTITY
RWR89N5620FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N5620FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N5620FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N5620FSS70
Related LinksRWR89N5, RWR89N5620FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N5620FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N5620FSS70
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
CAP CER 160PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf