Vishay/Dale RWR89N5R90FSBSL
RWR89N5R90FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N5R90FSBSL
Brief Description
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N5R90FSBSL.pdf
Availability of RWR89N5R90FSBSL
QUANTITY
RWR89N5R90FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N5R90FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N5R90FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)