Vishay/Dale RWR89N6040FRBSL
RWR89N6040FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N6040FRBSL
Brief Description
RES 604 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N6040FRBSL.pdf
Availability of RWR89N6040FRBSL
QUANTITY
RWR89N6040FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N6040FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N6040FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N6040FRBSL
Related LinksRWR89N6, RWR89N6040FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N6040FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N6040FRBSL
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 2MHZ 14CDIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
HOLDER BATT W/PC LUG 1CELL D SS datasheet.pdf
CABINET CLASSIC II 21.06" GRAY datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS GAN 200V 3A BUMPED DIE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 24V 42MA OUT datasheet.pdf