Vishay/Dale RWR89N68R1FRS73
RWR89N68R1FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N68R1FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N68R1FRS73.pdf
Availability of RWR89N68R1FRS73
QUANTITY
RWR89N68R1FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N68R1FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N68R1FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N68R1FRS73
Related LinksRWR89N6, RWR89N68R1FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N68R1FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N68R1FRS73
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR REV40DIP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.2A SC70-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MICROFIT VERT PTH HDR DR ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf