Vishay/Dale RWR89N69R8FRS73
RWR89N69R8FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N69R8FRS73
Brief Description
RES 69.8 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N69R8FRS73.pdf
Availability of RWR89N69R8FRS73
QUANTITY
RWR89N69R8FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N69R8FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N69R8FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N69R8FRS73
Related LinksRWR89N6, RWR89N69R8FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N69R8FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N69R8FRS73
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
BACK CARRIER CUT OFF 618714 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 20UF 5% 60V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 100MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCR 1600V 520A TO-118 datasheet.pdf