Vishay/Dale RWR89N71R5FSRSL
RWR89N71R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N71R5FSRSL
Brief Description
RES 71.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N71R5FSRSL.pdf
Availability of RWR89N71R5FSRSL
QUANTITY
RWR89N71R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N71R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N71R5FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N71R5FSRSL
Related LinksRWR89N7, RWR89N71R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N71R5FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N71R5FSRSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf