Vishay/Dale RWR89N7500FSBSL
RWR89N7500FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N7500FSBSL
Brief Description
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N7500FSBSL.pdf
Availability of RWR89N7500FSBSL
QUANTITY
RWR89N7500FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N7500FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N7500FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N7500FSBSL
Related LinksRWR89N7, RWR89N7500FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N7500FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N7500FSBSL
IC ADC 8BIT 1MSPS LP SOT23-6 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
ECAM DROP SCAPC ONE END 500' datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
DIODE ZENER 100MW 5.1V 0603 datasheet.pdf