Vishay/Dale RWR89N7870BSB12
RWR89N7870BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N7870BSB12
Brief Description
RES 787 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N7870BSB12.pdf
Availability of RWR89N7870BSB12
QUANTITY
RWR89N7870BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N7870BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N7870BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N7870BSB12
Related LinksRWR89N7, RWR89N7870BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N7870BSB12 Details Description
Related parts for RWR89N7870BSB12
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS .100 TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 160POS .050" SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050" datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC datasheet.pdf