Vishay/Dale RWR89N80R6FSBSL
RWR89N80R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N80R6FSBSL
Brief Description
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N80R6FSBSL.pdf
Availability of RWR89N80R6FSBSL
QUANTITY
RWR89N80R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N80R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N80R6FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N80R6FSBSL
Related LinksRWR89N8, RWR89N80R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N80R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N80R6FSBSL
IC AMP LIMIT CML TTL LOS 16MLF datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 845A B-43 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 6.4A I2PAK datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
TRANSISTOR DOHERTY W-CDMA SOT113 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf