Vishay/Dale RWR89N8R45FSS70
RWR89N8R45FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N8R45FSS70
Brief Description
RES 8.45 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N8R45FSS70.pdf
Availability of RWR89N8R45FSS70
QUANTITY
RWR89N8R45FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N8R45FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N8R45FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N8R45FSS70
Related LinksRWR89N8, RWR89N8R45FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N8R45FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N8R45FSS70
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 150NS 44PLCC datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf